top of page

Malý test vašeho vztahu k blízkým: Jsou vaše vědomí a podvědomí v souladu?

Jak se všeobecně ví, až z 95% jsme ovládáni podvědomím. To, co si o něčem aktivně myslíme, většinou nemá moc velkou váhu. Můžu si například říkat: Máma dělala, co mohla… ale podezřele málo k ní jezdit nebo se s ní skoro nikdy nesmát (je to jen příklad, ne můj osobní). Anebo Táta už je starej, už se ho nebojím… ale mít v jeho přítomnosti schoulená ramena, nekontrolovatelně mrkat a vyhýbat se osobním tématům.


Takže začněte. Napište si pod sebe do sloupečku jména lidí, kteří vás zajímají. A vždy ke každému napište jednu větu, jak se k němu vztahově cítíte a pak se zaměřte na to, co cítíte v těle. Například (hypoteticky):


Máma: jakoby šípy v srdci, hrudník jakoby rozdělen na zákopy, tíha

Táta: stažený krk, lechtání v nose, lítost

Teta: tvrdý solar, tvrdý obličej

Strejda: měkké třesoucí se rty

Bývalý partner: stažené břicho

Současný partner: sladko po těle a maličko stažení ramen


Naše prožitky s rodiči máme uloženy v těle, doslova vypáleny do fyzických obvodů a do dávkování hormonů, když na ně pomyslíme. Těmi chabými pěti procenty racionální mysli (Je to taky jen člověk. Je to jednou moje máma. Chybovat je lidské. Hoď kamenem, kdos bez viny…) nepřetlačíme trauma. Nepřetlačíme elektrický signál běhající v nervech a nepřetlačíme vyplavující se hormony… A naše děti, partneři, další lidi, kteří přijdou později, bohužel žijí trochu ve stínu našich předvytvořených šablon a vzorců. Partnera vnímáme tak trochu jako tátu a mámu. Malé dítě vnímáme tak trochu jako sourozence, o kterého jsme se museli v dětství starat. Většího potomka už zase začneme vnímat v některých situacích jako našeho vlastního rodiče (necitlivé vyjadřování mámy, její stálá nespokojenost, její impulzivnost apod.).


Ani rodiče, ani vy nemůžete za to, že jste během své životní cesty nechtěně druhým způsobili bolest. Nejsme jedna mysl, nejsme včelí úl. Jsme nevědomí, milujeme a přesto zraňujeme. A jediná cesta ven je mluvit spolu o tom, víc a víc se poznávat a snažit se navzájem si vyhovět. Protože mlčení a snaha přetlačit podvědomí vede jen k citové vyprázdněnosti a plochým, korektním vztahům.


Iveta


Zvu vás na nadcházející 14titýdenní živý online kurz Zralé komunikace (bude probíhat celý online, bez ohledu na případné uvolnění nouzového stavu). Minimálně polovinu kurzu vždy věnujeme rozšíření map a kapacity. Až poté je možné úspěšně nacvičovat zralou komunikaci. Bezplatné ukázkové setkání je 19. ledna, 17 – 20h na ZOOM. Samotný kurz pak poběží 26. ledna až 27. dubna 2021, vždy 17 - 20h (14 úterních podvečerů). Všechna setkání jsou nahrávána, a spolu se skripty účastníkům k dispozici v zamčené části mého webu. O případné registrace poprosím na ivetahavlova@seznam.cz.

Comments


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page